İnverter-İnventör


İNVERTÖR
(DÖNÜŞTÜRÜCÜ, EVİRİCİ, İNVERTER) NEDİR?

Elektriksel bir güç dönüştürme elemanı olarak tanımlanabilen invertör ,  güç dönüştürücü ya da evirici olarak da adlandırılmaktadır. İnvertör ler, herhangi bir DC kaynaktan aldığı gerilimi işleyerek, sabit veya değişken genlik ve frekanslı AC gerilim elde etmek için kullanılan güç elektroniği devreleridir.

İnvertör istenilen gerilim, güç veya frekans değerlerinde AC akım elde edilmesini sağlar. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmek için, araba, tekne ya da kamp alanı gibi mobil ortamlarda çalıştırılabilmesi için televizyonlarda, aydınlatma lambalarında invertör kullanılmaktadır.

Özellikle rüzgar ve güneş enerji sistemlerinden elde edilen enerjinin kullanıma uygun hale getirilmesi için daha kaliteli ve stabil çalışan, daha fazla özelliğe sahip invertör çeşitleri üretilmektedir. Mikroişlemci veya düşük voltaj kontrollü, alarma ve uyarı çıkışlarına sahip, aşırı yük korumalı, statik regülasyona sahip invertörler (inverter) üreticiler tarafından piyasaya sunulmaktadır. Kalkış akımları olmadığı için şebekeye zarar vermeyen invertörler minimum ve maksimum aralıklarda çalışırlar.

İNVERTÖR ÇEŞİTLERİ

.Tam sinüs invertörler

.Modifiye İnvertörler

.Şehir şebeke destekli İnvertörler

.Ups invertörler

.Su pompası İnvertörleri

.Motor İnvertörleri…vb